• Bayisidir.

 • 0388 225 01 40 - 0388 225 01 66

 • info@nigcam.com.tr

Sosyal Medya Hesaplarımız

Cam ile ısı yalıtımı nasıl sağlanır?

Cam kalınlığına bağlı olarak ısı yalıtım değeri değişir mi?

Cam kalınlığının artmasının ısı yalıtımına katkısı yoktur. Ancak; cam alanı büyüdükçe cam kalınlıklarının artırılması gerekir.

Yasal düzenlemeler çerçevesinde ısı yalıtımı amaçlı hangi camlar kullanılmalıdır?

Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında daha iyi bir yalıtım performansı ve enerji tasarrufu sağlamak amacıyla Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği uygulanmaktadır. Yönetmelik, yapı malzemelerinin yalıtım değerleri ve hesap yöntemleri için TS 825 Isı Yalıtım Kuralları Standardını referans olarak almaktadır.

TS 825 Isı Yalıtım Standardı Kuralları bina camlamalarını 2 ayrı grupta değerlendirmektedir.

 • • Klasik Pencere Camlamaları

Ülkemizde pencere (doğrama+cam) bütünün ısı yalıtım değerinin (U pencere) 4 bölge için 2,4 W/m2K olması önerilmektedir.

Söz konusu yalıtım değerine ulaşılabilmesi için standart bir doğramada kullanılacak olan pencere camının “ısı kontrol kaplamalı (Isıcam S) veya ısı ve güneş kontrol kaplamalı (Isıcam K) yalıtım camı” olması gerekmektedir.

İlgili ürünler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan inşaat birim analizlerinde;

 • • Isı kontrol kaplamalı yalıtım camı (Isıcam S) poz no: Y.28.645/C21-C30
 • • Isı ve güneş kontrol kaplamalı yalıtım camı (Isıcam K) poz no: Y.28.645/C41-C52
 • • Giydirme Cephe Camlamaları

Bir binanın dış kabuğunun %60 ve/veya üzerinin cephe camı ile kaplı olması durumunda; ilgili standart, cephe camlama sisteminin ısı yalıtım değerinin 2,1 W/m2K’den daha yüksek olmaması gereğini işaret etmektedir.

Cephe camlamalarında ısı, güneş kontrolü ve emniyet ihtiyacı nedeniyle binanın cephe sisteminde kullanılan çift camın dış tarafındaki cam; temperli, renkli veya reflektif kaplamalı olarak uygulanmaktadır. Standartta belirtilen ısı yalıtım değerine ulaşılabilmesi için cephe camı olarak kullanılan yalıtım camının iç camının da “Isı kontrol kaplamalı (Şişecam Low-E Cam) cam” olması gerekmektedir.

10 yıllık Isıcam garanti belgesinin kapsamı nedir?

Isıcam, üretim hataları ile hatalı üretimden kaynaklanan ara boşluktaki buğulanmaya ve bozulmaya karşı üretim tarihinden başlamak üzere 10 yıl süreyle garantilidir Karolajlı, jaluzili, bombeli, menfez delikli ve benzeri çift cam uygulamaları garanti kapsamı dışında olup, olası sorunlardan Isıcam Yetkili Üreticisi sorumludur.

Isıcam’ın pencereler dışında kullanılması, cam kırılmalarının herhangi bir türü ve burada yazılanlar dışındaki hususlar garanti kapsamı dışındadır.

Isıcam ünitelerinde görülen; tayflanma (girişim renklenmesi, brewster halkası), çift cam efekti, temperli camlarla üretilen Isıcam ünitelerindeki renklenme (leopar benekleri) ve optik dalgalanma (merdane izleri), sıcaklık ve barometrik basınç değişimlerinin neden olduğu görüntülerdeki dalgalanmalar, ünitenin dış yüzeyinde atmosferik koşullar nedeniyle oluşan dış yüzey terlemesi olağan durumlar olup hata olarak değerlendirilmez.

Ünitelerin doğramalara takılması sırasında yapılan hatalardan kaynaklanan bozulmalarla ilgili garantiler, montajı yapan firmanın sorumluluğundadır.

Isıcam buğulanır mı?

Isıcam’ın içinde (iki cam plaka arasında) olan terleme (buğulanma) üretim veya montaj hatasından kaynaklanan ve yalıtım camı ünitesinin özelliğini sona erdiren bir hatadır. Böyle bir durumda Isıcam ünitesi garanti kapsamında değiştirilir.

Ancak, kış aylarında Isıcam’ın oda içine bakan yüzeyinde oluşan terleme, Avrupa ve Türk Standartlarında da belirtildiği gibi belirli fiziksel koşulların bir araya gelmesi ile ortaya çıkan doğal bir olaydır. Fiziksel koşullar değiştiğinde terleme ortadan kalkar. Geçici görüntü sorunları yaratan terlemeler genelde havalandırmasız koşullarda daha rahatsız edici boyutlardadır.

Binalarda en önemli nem kaynakları; banyo, mutfak ve ev içinde kurutulan çamaşırlardır. Ayrıca bina içindeki çiçekler, akvaryumlar, bacasız likit gaz sobaları da önemli nem kaynakları arasında yer almaktadır.

Ahşap ve tek camlı pencerelere göre çok iyi sızdırmazlığa sahip olan PVC doğrama pencereler, oda içindeki havanın dış ortam ile sirkülasyonunu tamamen kesmektedir. Birçok binada duvarların badanasında kullanılan ve hava geçirmeyen boyalar oda içinde artan nemin dışarı çıkmasına engel olarak terlemenin erken başlamasına neden olmaktadır.

Ayrıca, yeni yapılarda binanın kuruma süresince ortama fazla miktarda su buharı salındığından bina içi nem miktarı normalden fazla olacaktır.

Terlemeye karşı alınması gereken önlemler:

 • • sıcam S veya Isıcam K kullanıldığında terleme olasılığı azalır.
 • • Evde nemin yüksek olduğu banyo, mutfak, çamaşır kurutma mekanı vb. ortamlar aspiratör, baca veya açılan pencerelerle havalandırılarak ev içindeki nem azaltılabilir.
 • • Gaz sobası, katalitik türü ısıtıcılar aşırı su buharı oluşumuna neden olacağı için daha sık havalandırma yapılmalıdır.
 • • Evde akvaryum ve fazla miktarda çiçek varsa havalandırma daha fazla yapılmalıdır.
 • • Çok iyi contalara sahip olduğu için hava sızıntılarını önleyen ve dolayısıyla daha iyi bir ısı yalıtımı sağlayan kaliteli doğramalar kullanıldığında, doğrama sistemine ankastre edilmiş havalandırma menfezleri ve/veya pencereleri zaman zaman açarak sistematik havalandırmadan yararlanılmalıdır.

Isıcam S ve Isıcam K diğer camlardan nasıl ayırt edilir?

 • • Çakmak alevi dikey duran Isıcam yüzeyine doğru tutulduğunda camların üzerinde dört alev gölgesi görünür.
 • • Isıcam S ve Isıcam K’da Low-E kaplamalı yüzey çakmak alevini kızıl veya pembemsi yansıtırken, diğer 3 kaplamasız yüzey sarımsı bir alev yansıtır. Kaplama yok ise dört alev de aynı renk görünür.

Isıcam S ve Isıcam K pahalı mıdır?

Isıcam S veya Isıcam K’nın tercih edilmesi, gelecekte elde edilecek kazançlara yönelik bir tür yatırım özelliği taşımaktadır. Isıcam S için ilk yatırım aşamasında fazladan yapılan harcama, sağlanan tasarrufla 1-2 yılda geri kazanılmakta, binanın kalan ömrü boyunca da kazanç sağlanmaya devam edilmektedir.

Isıcam K kullanılan konutlarda ise, ısınma giderlerine ilişkin tasarrufun yanı sıra klima kapasitesini daha düşük tutma imkânı elde edilerek klima yatırım tutarından tasarruf sağlanabilmektedir. Buna ilaveten elde edilecek tasarrufla ilk yatırımı geri ödeme süresi yine 1-2 yıl olmaktadır.

Isıcam S ve Isıcam K nasıl temizlenir?

Isıcam S ve Isıcam K’nın temizlenmesinde cam yüzeylerinde kalıcı çizilmelere neden olacak bıçak, sert yüzeyli bulaşık süngeri, jilet, metal, kimyasal vb. aşındırıcı malzemelerin kullanılmaması gerekir.

Mevcut camlara Isıcam S veya Isıcam K özelliği kazandırılması mümkün müdür?

Isıcam S ve Isıcam K ürünlerinin bünyesinde, fabrika ortamında özel olarak kaplanmış camlar bulunmaktadır. Söz konusu kaplamalar mevcut camlara uygulanamaz. Bu nedenle mevcut yalıtım camı ünitelerinin Isıcam S ve Isıcam K ile değiştirilmesi gerekmektedir.

Mevcut doğramayı değiştirmeden Isıcam S ve Isıcam K uygulanması mümkün müdür?

Doğramayı değiştirmeden, mevcut yalıtım camı ünitesi çıkarılıp, aynı ebatlarda ve doğrama yuvasına uygun kombinasyonda Isıcam S ve Isıcam K uygulanabilir.

Isıcam S ve Isıcam K hangi doğramaya uygulanır?

Isıcam S ve Isıcam K yalıtımlı doğramalar ile birlikte kullanılmalıdır. Ahşap, PVC, alüminyum gibi her türlü doğramaya Isıcam montaj prensipleri ile uygulanabilir.

Isıcam ile markasız çiftcam arasında ne gibi farklar vardır?

Isıcam markası üretimde;

 • Cam ve yan malzemelerin uygun kalite ve miktarda kullanıldığının,
 • Üretimin sürekli olarak uygun şartlarda ve modern teknolojiler kullanılarak gerçekleştirildiğinin güvencesidir.

Evimde hangi Isıcam’ı kullanmalıyım ?

Evinizin bulunduğu kattan konumuna, etrafındaki dış etmenlerden Türkiye’de bulunduğu bölgeye kadar değişkenlik gösteren gereksinimlerine uygun bir Isıcam seçmeniz doğru olacaktır.

Isıcam’ı nereden temin edebilirim?

Isıcam’ı Şişecam Düzcam tarafından düzenli olarak denetlenen Isıcam Yetkili Üreticilerinden veya kaliteyi tercih eden doğrama firmalarının satış noktalarından temin edebilirsiniz. Mevcut doğramalarınızı değiştirmeden yalnızca camınızı değiştirmeyi planlıyorsanız doğrudan Isıcam Yetkili Üreticisi’ne başvurabilirsiniz.

Ürünlerimizi temin etmekte herhangi bir sorun yaşarsanız 444 9 872 no’lu Ürün Bilgi Hattı’mızı veya Isıcam Yetkili Üreticilerimizi arayabilirsiniz.

Cam balkon sistemlerinde kullanılan Isıcam’ların ikincil yalıtım macunu ne olmalıdır?

Isıcam ünitelerinin kenarlarında yer alan yalıtım macunlarının direk güneş ışığına maruz kalabileceği durumlarda Isıcam ünitelerinde ikincil sızdırmaz olarak silikon kullanılması gerekmektedir. Montaj şeklini Isıcam Yetkili Üreticilerimiz takip edemeyeceğinden cam siparişinin bu şekilde verilmesi gerekmektedir.

Isıcam’lı cam balkon sistemlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Bilindiği üzere Isıcam ünitelerinin montajı sırasında kullanılan ve Isıcam üniteleri ile temas eden montaj malzemeleri (strüktürel silikon, sızdırmazlık silikonu vb.) bazı durumlarda Isıcam üretiminde kullanılan birincil (butil) ve ikincil yalıtım macunları (polisülfid, poliüretan, Isıcam dolgu silikonu) ile kimyasal tepkimeye girerek Isıcam ünitelerinde bozulmalara neden olabilmektedir. Genellikle “butil akması” olarak adlandırılan bu durum her ne kadar Isıcam üretiminden kaynaklamasa da Isıcam marka imajının olumsuz yönde etkilenmesine neden olmaktadır. Bu kapsamda aşağıda yer alan hususlarla ilgili önlem alınması ve uygulaması bayi/müşterinizin bu hususta tarafınıza bilgilendirilmesi gerekmektedir.

 • • Isıcam markalı ürünlerin montajında kullanılacak malzemeler (strüktürel silikonlar, sızdırmazlık silikonları, derz dolgu silikonu, yapıştırıcılar vb.) asidik solvent içermeyen uygun malzemeler olmalıdır.
 • • Isıcam üniteleri ile montaj malzemelerinin (strüktürel, silikon, sızdırmazlık silikonu, derz dolgu silikonları, yapıştırıcılar vb.) teması halinde, bu malzemelerin Isıcam üretiminde kullanılan birincil (butil) ve ikincil yalıtım macunları (polisülfid, poliüretan, Isıcam dolgu silikonu) ile uyum testlerinin yapılması gerekmektedir. Söz konusu uyum testlerinin silikon üreticilerinin laboratuvarlarında yaptırılması uygulamayı yapan montaj firmasının sorumluluğundadır.

Belirtilen hususlara uygun hareket edilmemesi halinde oluşacak hasarlardan kaynaklanan sorumluluk uygulamayı yapan firmalara aittir.